Sünnet Organizasyonu

Sünnet düğünü organizasyonu ülkemizde sıkıp ve yapılan organizasyon çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Genel anlamda sünnet düğünlerinde yemek verilmesi adetten görülmektedir. Sünnet çocuğu, özel kıyafetlerle gelen misafirleri karşılar ve organizasyon başlar. Burada birkaç farklı çeşit bulunmaktadır. Bunlar sünnet kınası ve Mevlit yemeği, gezisi, eğlencesi gibi genel bir faaliyet olarak geçmektedir. Bu organizasyon geniş çaplı yapılır. Bir çok ayrıntıyı da faaliyet içerisinde barındırmaktadır.

Sünnet yemeği de bizim adetlerimizden biri olarak geçmektedir. Aslında yemek de sünnet için çocuğun ailesinin organize etmiş olduğu bir kutlama organizasyonu gibi geçer. Bunların yanı sıra özel bir lokasyonda gerçekleştirilebileceği gibi aynı zamanda evde, evinin yakını bir yerde gerçekleştirilebilecek bir organizasyondur. Burada organizasyonu düzenlerken genel anlamda etaplar halinde planlamak çok programlı şekilde yapılması daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Sünnet Organizasyonu Planlaması

Sünnet organizasyonu genel anlamda sünnet yemeği ile başlamaktadır. Bu organizasyonda sünnet çocuğunun ailesi düğün havasında geçen bir organizasyon istemektedir. Önce mekanı ve menünün seçilmesiyle başlayan bir süreçtir. Bu konuda davetiyelerin hazırlanmasına geçilir. Mekanda değilse kendi evlerinin yakınında bir yer de seçilebilmektedir. Özel bir mekan seçilerek burada işlem yapılabilmektedir. Menünün seçilmesiyle birlikte artık davetiyelerin hazırlanma süreci başlamaktadır.

Sünnet düğünü yapılacağı zaman bu organizasyondaki müzik organizasyonu da belirlenir. Ayrıca çocukların eğlenmesi için farklı gösterilerin seçilmesi gerçekleştirilir. Düğün şekerlerinin hazırlanması ve aynı zamanda da tahtın seçilmesi gerekmektedir. Sünnet çocuğu genellikle misafirleri tahtında karşılar. Bu çocuğun onları selamlamasını sağlar. Aynı zamanda da organizasyonun başladığını gösterir. Sonrasında sünnet pastasının seçimi yapılır. Sünnet pastasında farklı seçenekler bulunmaktadır. Bundan sonra farklı merasimlerle yemek bitirilebilir. Mevlit durumuna geldiği zaman insanlar bazen düğün yapmayı düşünürken düğünden ayrı olarak mevlit yapmak da isteyebilirler. Mevlit organizasyonu yine aynı şekilde mekanın seçilmesi ile başlar. Sonra mevlit okuyacak kişiler belirlenir. Bundan sonra misafirler davet edilir ve mevlit şekerleri hazırlanır. Mevlitte dağıtılacak olan ikramlıkları hazırlanması ile birlikte mevlit organizasyonu gerçekleştirilmiş olur.

Sünnet organizasyonu içerisinde sünnet kınası da bulunmaktadır. Sünnet çocuğunun sünnet ettirilmeden önce kına yakılma merasimine genel anlamda sünnet kınası denilmektedir. Ağırlıklı olarak bir veya birkaç gün önce aile tarafından böyle bir merasim ile kına yakma işlemi yapılır. Bu organizasyonda öncelikli olarak sünnet kınası hazırlanır. Sünnet çocuğuna yeşil bir örtü giydirilir. Bundan sonra yakın akrabalar çağrılır ve aynı zamanda kına sonrası için özel bir eğlence takip edilir. Bu süreçte zaman zaman müzik veya bundan sonrasında çeşitli dualar okunabilir.

Sünnet Organizasyonlarında Önemli Hususlar

Sünnet organizasyonları konusunda en önemli hususlardan biri sünnet konvoyudur. Düğün konvoyu gibi karşımıza çıkar. Sünnet çocuğu için özel bir araç ayarlaması yapılır. Sünnet arabası olarak geçen bu araba, özenle süslenerek Maşallah yazıları arabaya asılmaktadır. Balonlar ve çeşitli çiçeklerle özellikle çocukların hoşuna gidebilecek hale getirilir.

Eskiden özellikle köy yerlerinde at, fayton veya at arabasıyla çocuklar gezdirirken günümüzde farklı araçlar da kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak üstü açık özel araçlarla ve lüks otomobillerde sünnet çocuğu gezdirirdi. Sünnet konvoyunda dostlarınız, arkadaşlarınız, akrabalarınız sünnet arabasını takip eder ve ilçede dolaşırlar. Renkli bir görüntü sağlanarak sünnet çocuğunun ailesinin, çevresinin geniş olduğu gösterilir. Sünnet konvoyunda öncelikli olarak sünnet arabasının ayarlanması ve süslenmesi durumu söz konusudur. Bundan sonra sünnet konvoyunun gezeceği güzergah belirlenir. Sünnet Düğünü Organizasyonu için önemli bir noktadır. Güzergah belirlenmesinin ardından konvoya katılacak kişiler organize edilir. Ağırlıklı olarak araçlara düğün merasimlerinde de olduğu gibi havlular asılır. Bundan sonra artık belirlenen gün ve saatte hareket edilir. Düğün konvoyu az önce de bahsettiğimiz gibi bulunan ilçede, köyde ya da şehirde farklı alanlarda gezintiler yaparak eğlenceli bir anı oluşturulur.

Sünnet Organizasyonunda Farklı Çeşitler

Sünnet organizasyonu için günümüzde popcorn arabaları, pamuk şeker arabaları kiralanmaktadır. Sünnet çocuğunun arkadaşlarının memnun olması sağlanmaktadır. Ayrıca özellikle o gün için palyaço kiralama da yapılabilir. Organizasyonun bir çok farklı yönü bulunmaktadır. Aslında bu konuda organizasyonu yapacak olan firmanın kreatif bakış açısı çok önemlidir. Bazen organizasyon için tek bir yönden bakılabilir. Oysa ki organizasyon için çok geniş bir açıdan yaklaşmak gerekir. Sonuç itibariyle hayal ettiğiniz her şey bu organizasyonun içerisindedir. Bunun yanı sıra eğlence faktörü de çok fazla göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğlencenin hangi türde olmasına bir anlamda sizin bütçeniz ile de alakalıdır. Örneğin bu konuda sünnet çocuğunun gezmesi sırasında ailelerimiz taht üzerinde gezdirmek isteyebilmektedir. Bunun için çok farklı seçenekler de bulunmaktadır. Bu durumda farklı bir düzende taht üzerinde gezdirme yapılabilmektedir. Bu yüzden farklı seçeneklerle farklı düzenler tercih edilebilir. Bu tamamen sizin bütçeniz ile de alakalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizin bütçeniz doğrultusunda işlemlerin gerçekleştirilmesi yapılabilir. Mümkün olduğunca her şeyin yapılması için de düşük bütçelerle yardımcı olunmaya gayret gösterilmektedir. Bu konuda da sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Sünnet Organizasyonu Eğlenceleri

Sünnet organizasyonu denildiği zaman farklı eğlence tipleri bulunduğunu az önce de söylemiştik. Pamuk şekerci, hokkabazlar ve diğer animasyon ekipleri bu eğlencenin birer parçası haline gelirler. Eğlencenin yapılacağı mekan seçildikten sonra ikramlıklar hazırlanır ve animasyon ekibinin seçilmesine karar verilir. Bu karar sonrasında da istediğiniz gibi güzel bir organizasyon ortaya çıkarılabilir. Genel anlamda organizasyonların hepsinde müzik çok yoğun şekilde bulunmaktadır. Sonuç itibarı ile nasıl bir organizasyon yapılırsa yapılsın müzik vazgeçilmez parçalarından biri haline gelmektedir. Çocukların eğlenebileceği ve zaman geçirebileceği alanların oluşturulması da bu konuda çok önemlidir. Bu yüzden yapılacak olan her şey önceden çok dikkatli bir şekilde planlanmaktadır.

Sünnet organizasyonu çok teferruatlı şekilde yapılmaktadır. Bütün organizasyon dilerseniz firmamız tarafından yapılabilir. İlk olarak davetiye seçiminden itibaren her türlü farklılık ve planlama yapılır. Ayrıca mekan seçimlerinde dilerseniz firmamızın yönlendirmesinden bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra çok daha dengeli bir çalışma da sizler için sunulmuş olacaktır. Takribi çalışma süreci göz önünde bulundurularak istediğiniz gibi bir sürecin ortaya çıkarılabilmesi çok büyük önem taşır. Doğru ve düzenli bir çalışma ortamıyla harika bir organizasyonun geçmesi de sağlanmış olacaktır. Elbette her çocuğun sünnet merasimi gibi önemli bir anı için hayalleri vardır. Ailelerin de en az çocuklar kadar çok hayalleri olduğunu bilmek gerekir. Bu yüzden sizlerin fikirlerinizle birlikte harmanlanarak tam anlamıyla istenilen sonuçların alınması sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir